Юридична фірма "Аркс"
П'ятниця, 16.04.2021, 02:32
Меню сайту

Форма входу

Категорії розділу
Мої статті [3]
Корисна інформація [2]
Матеріали взяті з відкритих джерел

Пошук

Друзі сайту

Статистика

Головна » Статті » Мої статті

Суттєві відмінності в порядку нарахування і сплати ЄСВ та порядку подання звітності з цього обов'язкового платежу після 01.01.2021 р.

Протягом 2020 року Верховна рада України прийняла низку законів (№ 440-ІХ від 14.01.2020 року, № 465-ІХ від 16.01.2020 року, № 533-ІХ від 17.03.2020 року, № 540-ІХ від 30.03.2020 року, 559-ІХ від 13.04.2020 року, № 591-ІХ від 13.05.2020 року, № 592-ІХ від 13.05.2020 року, № 786-ІХ від 14.07.2020 року, № 1030-ІХ від 02.12.2020 року, № 1071-ІХ від 04.12.2020 року та № 1072-ІХ від 04.12.2020 року, якими внесла зміни в порядок нарахування та сплати до державного бюджету Єдиного соціального внеску юридичними (в якості податкового агента) та фізичними особами, а також в порядок та строки подання звітності з цього обов'язкового платежу.

Відповідні зміни внесені і у Податковий кодекс України.

З огляду на це порядок обчислення, сплати та подання звітності з цього обов'язкового платежу до контролюючих органів після 01 січня 2021 року має суттєві відмінності від порядку, який використовувався у 2020 року.

Так після 01.01.2021 року законодавцем запроваджено додаткові звільнення від ЄСВ окремих категорій громадян. Зокрема, йдеться про:

  1. звільнення від сплати єдиного внеску «за себе» фізичних осіб — підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, якщо вони отримують пенсію за віком, або за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого статтею 26 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;
    2) звільнення від сплати ЄСВ для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, за умови взяття їх на облік як фізичних осіб — підприємців і провадження ними одного виду діяльності одночасно як фізичною особою — підприємцем, так і особою, яка провадить незалежну професійну діяльність;
    3) звільнення від сплати ЄСВ для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та фізичних осіб — підприємців, які мають основне місце роботи, за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску.

     Разом з тим, деякими ЗМІ, народними депутатами та різного роду "експертами" було анонсовано звільнення підприємців від ЄСВ за умови відсутності доходу. Однак у відповідності до норми статті 7 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”:

«2) для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, – на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим

Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску».

  Вочевидь, останнє речення цього пункту статті 7 Закону породжує неоднозначність тлумачення наведеної норми. Адже вказівка на те, що «сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску» вказує на збереження попереднього порядку справляння ЄСВ, за якого внесок сплачувався у мінімальному розмірі навіть за ті періоди, коли була відсутня діяльність та “0” доходи.

В той же час, згідно ж роз'яснень Інформаційного управління Апарату Верховної Ради України про прийняття Закону України щодо усунення дискримінації за колом платників ЄСВ, опублікованого на офіційному сайті Верховної ради України 13.05.2020 року за інтернет-адресою https://www.rada.gov.ua/news/Novyny/192590.html

Законом удосконалено норми чинного законодавства України щодо нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) особами, які здійснюють незалежну професійну діяльність.

Законом, зокрема, внесено зміни до статей 4 та 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», а саме:

доповнено перелік осіб, звільнених від сплати ЄСВ, особами, які провадять незалежну професійну діяльність якщо вони отримують пенсію за віком або є особами з інвалідністю. Такі особи зможуть бути платниками ЄСВ виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування;

звільнено осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, від сплати за себе ЄСВ за умови взяття їх на облік як фізичних осіб-підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно в якості ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність;

скасовано зобов’язання для фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та членів фермерського господарства сплачувати мінімальний розмір ЄСВ у разі відсутності діяльності, тобто за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку).

Окрім того, відповідно до прийнятих змін, подання звітності про нарахування ЄСВ в розмірах, визначених відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI, передбачено у складі звітності з податку на доходи фізичних осіб (єдиного податку) до податкового органу за основним місцем обліку платника ЄСВ у строки та порядку, встановлені Податковим кодексом України (далі – ПКУ).

З 01.01.2021 року набирають чинності зміни до законодавства у відповідності до яких після цієї дати впроваджується об'єднана звітність з податку на доходи фізичних осіб і єдиного соціального внеску, яка буде подаватись до податкового органу за місцем реєстрації щоквартально.

Форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Розрахунок), за якою подається об’єднана звітність, затверджено наказом Мінфіну від 15.12.2020 р. № 773 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4» (далі – Наказ № 773).

У названому Наказі № 773 зазначено, що вперше Розрахунок подається за I квартал 2021 року. Також він містить інформацію щодо сум нарахованого ЄСВ (з розбивкою по місяцях звітного кварталу).

Відповідно до пп. «б» п. 176.2 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) такий Розрахунок подається податковими агентами та платниками ЄСВ лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку – фізичній особі податковим агентом, платником ЄСВ протягом звітного періоду.

 

Категорія: Мої статті | Додав: arx (28.02.2021)
Переглядів: 5 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2021